Dornova metoda je založena na jemném a přesném navrácení obratlů páteře a jakéhokoli kloubního spojení v těle člověka do původní polohy.
Technika Dornovy metody
Dornova metoda je založena na jemném a přesném navrácení obratlů páteře a jakéhokoli kloubního spojení v těle člověka do původní polohy. Vyškolený terapeut působí na ošetřované místo vždy ve spolupráci s klientem, který přirozeným pohybem svého těla zaktivuje patřičné partie svalů a tím napomáhá k navrácení, například hlavice kloubu do své původní polohy. Tímto pohybem je minimalizováno svalové napětí. Proto je tato metoda nenásilná a nebolestivá. Při ošetření Dornovou metodou se neprovádí terapie jen postiženého místa, ale vždy se provádí ošetření celkové.
Indikace
Dornova metoda není určena výhradně pro osoby, které mají problémy s bolestí zad,kloubů a pod., ale může se preventivně aplikovat i u „zdravých“ lidí.
Tato metoda díky uvolnění blokací a navrácení kloubů a obratlů do své původní – přirozené polohy, uvolňuje také energii, která předtím nemohla volně procházet tělem. Uvolněním energie a odstraněním bolesti dochází k zlepšení psychického stavu.
Základní indikace
- Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí a prstů
- Skolióza páteře
- Rozdílná délka končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu, nebo po úrazu)
- Vybočení palce na noze – Hallux valgus
- Patní ostruhy
- Bolesti hlavy,problémy s krční páteří,bolesti ramen migrény
- Porucha citlivosti v končetinách
- Bolesti kloubů při zvýšeném pohybu – sportování
- Tenisový loket
- Šumění v uších – Tinitus (omezeně)
- Kladívkové prsty u dolních končetin
- Neplodnost žen, z důvodu nesprávného postavení kostrče
Dornova metoda a děti
Dornova metoda je velmi vhodná u dětí a dospívající mládeže, kde se denní stereotypy teprve začínají vytvářet. Správné postavení těla již od mládí zásadně ovlivňuje další zdravý růst a má i nemalý vliv na psychiku dítěte. Terapie u dětí a mládeže se provádí ve stejném rozsahu, jako u dospělých, ale s menší intenzitou. Z praxe – není výjimkou, že 6. leté dítě má rozdíl délky dolních končetin i 2cm !!! Tělo dítěte je velmi elastické,ale když se tento problém „nezachytí“ včas, tak v pozdějším věku může být příčinou vzniku například skoliózy páteře. V plosce nohy člověka je 20 svalů ve čtyřech vrstvách a 100 vazů a šlach. Nestejnoměrným zatížení nohy z důvodu rozdílné délky končetin tyto šlachy a svaly posunují postavení kostí v noze do nepřirozeného postavení a tím vznikají deformace nohy, které se projevují jako podélné, nebo příčné zhroucení klenby (ploché nohy), vybočení palce nohy, patní ostruhy a kladívkové prsty. Výše uvedené deformace se navrátí do původního stavu při dodržení základní podmínky – stejná délka dolních končetin. Délka doby pro navrácení deformací samozřejmě také záleží na dalších aspektech, jako je správná životospráva, správné cvičení, používání korekčních pomůcek, správná obuv a absence denních stereotypů, hlavně sezení s nohou přes nohu, což je jeden zhlavních důvodů nestejné délky dolních končetin.